La Galiana bästa Golfbanan i Spanien 2019

La Galiana, awarded as ‘Best Golf Course in Spain 2019’ at the World Golf Awards

 

La Galiana har fått priset som “Best Golf Course in Spain 2019” på Vi Gala of the World Golf Awards som hölls på St. Regis Saadiyat Island Resort i Abu Dahbi framför golfeliten. Dessa priser anses vara golfens svar på en Oscar, som har sett La Galianas fantastiska design, layout, kvalité samt den vackra miljön i omgivningen.

Representanter för La Galiana Golf var organisationens president María González och direktören Rafael Martínez som tog emot priset. "Det är en ära för vår klubb att få detta prestigefyllda pris, resultatet av vårt dagliga arbete sedan februari 2011. Det erkänner ansträngningen och arbetet i hela Galianas team, som erbjuder maximal kvalitet i service och faciliteter" betonade klubbens ordförande.

På hans vägnar sade director, Rafael Martinez, "detta viktiga erkännande stärker vår image i världen och visar oss som en golfbana som kan ge besökarna en kvalitetsupplevelse.

Detta erkännande går med i den tidigare, som erhållits 2016 av International Association of Golf Tour Operators (IAGTO), som den bästa miljömässigt hållbara golfbanan i Europa, Afrika och Mellanöstern.

 

Klubben La Galiana medverkar i Golfhäftet alla dagar året runt.

För att ta del av Golfhäftet Klicka här