Golfway: Så väljer du tränare för att spela bättre golf

Så väljer du rätt tränare för att spela bättre golf

Tillsammans med vår samarbetspartner, Golfway, publicerar vi exklusivt för Golfhäftetspelare en serie av artiklar och coachvideos. Golfway är Sveriges ledande coaching- och träningsplattform för golfare. Bli medlem hos Golfway och få tillgång till hela deras golfcoaching - klicka här.

 

By: Daniel Bäck

 

När det pratas om golflektioner handlar det allt för ofta om att försöka rätta till olika svingfel. Man antar alltså att det finns fel som måste lösas. Men är det nödvändigtvis så? Eller, skulle det kunna vara så att precis som vi är människor med olika personligheter och olika fysiska förutsättningar, så är vi alla olika golfare med olika sätt att spela golf på.

 

Så, tänk dig följande scenario när du kommer till din coach: ”Okej, förra veckan hittade vi en av dina styrkor som golfspelare, och idag ska vi utforska vilka dina andra styrkor är och se hur vi kan utveckla dem vidare”.

 

Vi är ganska säkra på att det skulle bli roligare att komma till en sådan lektion.

 

Beroende på vad man vill uppnå med sin golf så behöver givetvis träningen justeras mot det målet och den kommer se ut på olika sätt. Vill man förfina motoriken för att uppnå en visuellt vacker sving, så behöver man utföra svingrörelsen på ett visst sätt. Men om man vill uppnå en lägre score, kunna slå olika typer av slag, slå längre, rakare, högre, mer spinn, ja listan kan göras lång, då har man ett annat utgångsläge och träningen kan då reflektera din personliga karaktär som golfare – hur du kan göra mer med dina styrkor och mindre med dina svagheter, eller hur du på ett roligt sätt kan omvandla en svaghet till en styrka.

 

Vi vet – att välja en golftränare som du känner fullt förtroende för och som du är villig att investera några tusen kronor i, är inte det enklaste.

 

Vi får tyvärr ganska ofta höra kommentarer såsom: ”Det känns som jag blottar mig för mycket”, ”Det är för dyrt att ta lektioner”, och ”Jag har inte hittat någon tränare jag känner förtroende för”.

 

Historiskt har det sett ut så här: golfare är medlemmar i en golfklubb, och den klubben har en eller två tränare, och det är hos de tränarna man går och tar lektioner. Förhoppningsvis har klubbens tränare både god kunskap i hur hela spelet golf kan läras ut, erfarenhet från att hjälpa många olika golfare förbättra sitt spel, och en god förmåga att relatera till olika typer av människor. I så fall har den tränaren ofta en bra relation till sin klubbs medlemmar och en god chans för att kunna hjälpa många golfare utveckla sitt spel samtidigt som golfaren känner starkt förtroende för sin tränare.

 

Men vi har anledning att tro att det finns alltför många klubbar som inte har lyckats rekrytera en tränare som har alla dessa förmågor och som därmed inte lyckas skapa det starka förtroende hos sina golfare som är en förutsättning för att kunna lyckas förbättra deras spel. Detta gör att färre spelare tar lektioner, inte får ut lika mycket av spelet och kanske till slut ger upp att spela golf.

 

Det är inte förrän under senare år som golfare insett att man kanske inte är bunden, eller förpliktigad till, att ta lektioner just hos klubbens tränare. Det finns grannklubbar som har tränare som gärna erbjuder sina tjänster till dem som är villiga att ge dem chansen. Tränaren behöver idag inte ens finnas i samma geografiska område för att kunna hjälpa sina klienter utveckla sitt spel. Med enkla medel, såsom en smarttelefon och internet, kan tränare och spelare hålla kontakten och utbyta videos, bilder och annat som kan användas i utvecklingen av spelarens golf.

 

Vad ska man tänka på för att hitta en tränare som är rätt just för dig?

 

Sök bland tränarna – titta på några av deras instruktionsvideos, läs deras blogg, kolla deras sociala konton. Välj ut en du känner förtroende för och boka hen för två – tre lektioner. Vi rekommenderar alltid minst tre lektioner för att ge samarbetet en chans. Utvärdera sedan, är detta rätt tränare? Har hen erfarenheten, kunskapen, kommunikationen och viljan som krävs för att ta mitt spel till nästa nivå? Förstår hen mina behov? Ger jag hen en ärlig chans att hjälpa mig utvecklas?

 

Om du känner att du hittat rätt, satsa på att få ut så mycket som möjligt av dina lektioner. Vårt förslag är att du går till din tränare och säger: Jag har aldrig jobbat med en tränare tidigare men jag är redo att ta min golf till nästa nivå. Jag har xxx i budget och är villig att investera hela den summan med dig, men jag vill ha en garanti som bygger på att vi båda uppfyller det som krävs.

 

Med garanti menar vi inte att tränaren ska kunna garantera ett visst resultat, men hen ska kunna garantera att du får en tränare som kommer göra allt vad de kan, inom ramarna för den tjänst du betalar för, för att du ska bli en bättre spelare.

 

/Daniel

Golfway ger dig bättre spel, lägre score och roligare golf. Vi är Sveriges ledande coaching- och träningsplattform för golfare. Läs mer här

Prenumerera på nyhetsbrev